98-200 Sieradz,
ul. 3 Maja 7

Ewa Ruszkowska

„Bądź z innej bajki” to nowa Kampania Ministerstwa Cyfryzacji, Państwowego Instytutu Badawczego NASK oraz Stowarzyszenia Góry Kultury, która ruszyła 9 października br.

„Bądź z innej bajki” wspiera rodziców w zrozumieniu zjawisk – zagrożeń, z którymi coraz częściej spotykają się młodzi użytkownicy internetu. Te zjawiska, to między innymi hejt, grooming, patostreamy czy FOMO. Kampania nie tylko informuje, ale też pokazuje, jak tym faktom zapobiegać i jak o nich rozmawiać.

W Kampanii można spotkać bajkowe postacie: Królową Śniegu, Kaja i Gerdę, Czerwonego Kapturka, Złotą Rybkę i Rybaka. Niebawem pojawi się też Śpiąca Królewna. Przed znanymi wszystkim bohaterami, staną współczesne wyzwania – realne problemy w sieci. Każdy bohater znajdzie też sposób na poradzenie sobie z trudną sytuacją. Będzie więc i bajkowo, kolorowo, i poważnie oraz konstruktywnie.

Więcej informacji na temat kampanii edukacyjnej „Bądź z innej bajki” można znaleźć na stronie internetowej projektu www.gov.pl/badz-z-innej-bajki, a także na stronach oraz w mediach społecznościowych realizujących ją instytucji:
https://www.gov.pl/cyfryzacja
https://www.nask.pl/
http://www.gorykultury.com/

W mojej opinii Kampania może szczególnie zainteresować wychowawców uczniów klas I-III i IV-VI, nauczycieli przedszkoli, pedagogów i psychologów szkolnych, rodziców, osoby zainteresowane problemem bezpieczeństwa w sieci oraz wspierających rodziców w dbałości o rozwój ich dzieci. Może być pomysłem na szkolne działania profilaktyczne, na godzinę do dyspozycji wychowawcy klasowego, na spotkania z rodzicami, dziadkami, opiekunami. Realizowane nie tylko w kontakcie bezpośrednim, ale i w czasie pracy zdalnej.

Ewa Ruszkowska