Wydarzyło się

Co najwyżej tik taka, na osobności, za konkret – tako rzecze prof. Jacek Pyżalski na konferencji 12 grudnia br. „Kompetencje nauczyciela we współczesnej edukacji”. To ma być sposób na ucznia, który każdego dnia daje popalić i do wiwatu, a razu pewnego zechce mu się być do rany przyłóż; dał się przyłapać na byciu dobrym. Co ma zrobić wtedy nauczyciel? Zauważyć, pochwalić, nagrodzić, zachwycić się? Skomentować np.: – widzisz, jak chcesz, to możesz ? A może, za wszystkie tygodnie (miesiące) naszej udręki, uznać, że jedna jaskółka wiosny nie czyni? Ponoć, w wielu wypadkach, nad wyraz ludzkie zachowanie klasowej czarnej owcy skutkuje w wykonaniu nauczyciela realizacją przypowieści o synu marnotrawnym (Łk 15,11-32). Może nie organizuje on, w zamian za jednodniowy powrót ucznia do normalności, uczty powitalnej, ale jakąś gratyfikację na pewno. Nic to, że pozostali uczniowie zachodzą w głowę, o co tu biega? Oni całymi tygodniami zachowują się OK i nikt (nauczyciel) nie pieje z zachwytu.

I chodzi właśnie o to, przekonywał prof. Jacek Pyżalski, że nie należy czarnej owcy motywować (nagradzać) na forum i przesadnie. Koleżeństwo, przed którym odgrywał długie miesiące niezłe theatrum tylko czyha, żeby przygwoździć go z ironią: wymiękasz stary, pękasz, odpuszczasz (?) Dużo większą siłę rażenia mieć może na osobności wypowiedziana do klasowej zakały uwaga nauczyciela, że się zauważyło jej dobre zachowanie (detalicznie konkretne) i że jest nam z tego powodu OK. Czy zaraz potem nastąpi trwała zmiana na dobre? Nie ma gwarancji. Pamiętajmy jednak, że zachowania uczniów to misterna konstrukcja psychologiczna i splot rozmaitych uwarunkowań i relacji.

Konferencja z prof. Jackiem Pyżalskim była zwieńczeniem naszej tegorocznej rozległej aktywności. Mamy nadzieję, że także w 2020 r. znajdziecie Państwo „coś” dla siebie w naszej ofercie szkoleniowej.