Wydarzyło się
Kontakt
tel. 43 822 36 91
email: wodn@wodnsieradz.edu.pl adres: Sieradz, ul. 3 Maja 7

WODN w Sieradzu

 • 1 WODN w Sieradzu

  Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli działającą na terenie województwa łódzkiego i funkcjonuje od 1989 roku. Organem prowadzącym WODN jest Samorząd Województwa Łódzkiego. Celem naszej działalności jest wspomaganie jakości pracy szkół oraz pomoc nauczycielom w pracy dydaktyczno - wychowawczej.
  Zapraszamy
 • 2 Nasze działania

  Działania, które podejmujemy umożliwiają nauczycielom doskonalenie i zdobywanie nowych kompetencji, wymianę doświadczeń pedagogicznych, inspirują twórczo poszukiwania oraz przyczyniają się do podnoszenia jakości pracy placówek oświatowych. Nasza praca opiera się na poczuciu odpowiedzialności i na partnerskim współdziałaniu, zaspokaja ambicje zawodowe, daje satysfakcję oraz umożliwia rozwój osobisty.
  Zapraszamy
 • 3 Nasza propozycja

  Chcielibyśmy, aby udział w proponowanych przez nas formach doskonalenia umożliwiał Państwu poszerzanie własnej świadomości zawodowej. Jesteśmy przekonani, że aktualna oferta zaspokoi oczekiwania środowiska oświatowego oraz sprosta wymogom dynamicznej rzeczywistości szkolnej, spotykając się z życzliwym odbiorem wyrażającym się udziałem w wybranych formach doskonalenia.
  Zapraszamy
 • 4 The Regional Teacher Training Centre in Sieradz

  The Regional Teacher Training Centre in Sieradz is a public institution which has been advising teachers in the Lodz region since 1989. Our aim is to support the quality of work in schools and help teachers in their work in the classroom. We enable the development and acquisition of new competences by the exchange of experiences, locally as well as with foreign partners, in order to inspire creative exploration.
  Welcome
 • 5 The Regional Teacher Training Centre in Sieradz

  Our work, based on a sense of responsibility and cooperation, gives satisfaction and enables personal development. Since 1st September 2014 we have been operating in two locations: Teacher Training Centre in Sieradz and our institution’s local branch in Wieluń.
  Welcome

Platformy

Nasz Facebook

Nasze szkolenia - kalendarz

Poprzedni miesiąc Październik 2020 Następny miesiąc
N P W Ś C Pt S
week 40 1 2 3
week 41 4 5 6 7 8 9 10
week 42 11 12 13 14 15 16 17
week 43 18 19 20 21 22 23 24
week 44 25 26 27 28 29 30 31

Klauzula informacyjna

Małgorzata Ziarnowska: Ktoś powiedział, że uczniowie nauczyciela, który przestał się uczyć też się nie uczą. Staram się sprostać temu wymaganiu i nieustannie podnoszę swoje dydaktyczne kompetencje. Wiele doświadczeń w długoletniej karierze nauczyciela sprawiło, że mam się czym dzielić z młodszymi koleżankami i kolegami. Między innymi umożliwia mi to współpraca z jednym z wydawnictw szkolnych, gdzie publikuję plany dydaktyczne, plany wynikowe, karty pracy oraz e-szkolenia z geografii. Od lat jestem trenerką edukacji dla zrównoważonego rozwoju ORE i odpowiedzialnością za stan naszej planety chcę zarazić jak najwięcej osób, zarówno nauczycieli, jak i uczniów. To konieczne, ponieważ jak powiedział Albert Schweitzer „żyjemy w niebezpiecznej epoce, w której ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą”.
https://operon.pl/Oferta/Liceum-i-technikum/Geografia (karty pracy, plan dydaktyczny oraz pan wynikowy do klasy pierwszej, geografia poziom podstawowy oraz karty pracy i maturalne karty pracy do klasy drugiej, geografia poziom podstawowy)
Zapowiedź wydawnicza: Jak realizować lekcje o zrównoważonym rozwoju w oparciu o Agendę 2030 na zajęciach z geografii, wyd. ORE, Warszawa 2020 r.

Anna Guć: dobra, inspirująca publikacja dla szkół (Uczniów i Nauczycieli) przygotowana na zlecenie WWF Polska. Na czas w trakcie i po covid-19. Na czas, którego niewiele mamy dla ratowania Ziemi, racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych, utrwalania postaw proekologicznych, ulżenia istotom żywym. Miłej lektury i eksperymentowania.

https://www.wwf.pl/sites/default/files/inline-files/EKSPERYMENTY%20PRZYRODNICZE%20czlowiek%20i%20srodowisko%20%281%29_0.pdf?utm_source=o%C5%9Brodek%20doskonalenia%20nauczycieli&utm_medium=artykul&utm_campaign=eksperymenty

Seria Przyjaciele Pandy: http://www.naukatozabawa.pl/wwf/przetestuj

W dniu 29.04.2020 roku w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury i Sportu w Wieluniu odbyło się rozstrzygnięcie XVI Międzypowiatowego Festiwalu Piosenki Optymistycznej i Turystycznej „Piosenka z uśmiechem” „Kwarantanna song”. Jury w składzie: pani Justyna Glinkowska – doradca metodyczny w WODN w Sieradzu, pani Aneta Włodarczyk – instruktor śpiewu w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury i Sportu w Wieluniu i pani Dorota Staszak – nauczyciel-konsultant w WODN Sieradz spotkało się w sali tanecznej PMDKiS z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Wymuszone obecną sytuacją okoliczności sprzyjały pracy członków jury, którzy w spokoju, bez pośpiechu, bez tłoku mogli wsłuchać się w 44 nagrania przesłane przez uczestników Festiwalu (nagrania w postaci plików mp4). Spośród czterech kategorii wiekowych i kategorii zespołów zostali wyłonieni zwycięzcy Festiwalu.

W dniach 21 listopada 2019 r. i 13 lutego 2020 r. w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu odbyło się dwuetapowe szkolenie dla nauczycielek i nauczycieli szkół podstawowych w ramach projektu "Źródła skutecznej edukacji globalnej" prowadzone przez trenerki stowarzyszenia, Panią Małgorzatę Świderek i Panią Martę Karbowiak. Celem szkolenia było upowszechnianie i podnoszenie jakości EG na pierwszym etapie edukacyjnym.

Pierwsze szkolenie obejmowało m.in.:
• zagadnienia edukacji globalnej, wyjaśniające podstawowe pojęcia związane z globalizacją, pomocą rozwojową
• Kodeks w sprawie obrazów i wiadomości dotyczących krajów Południa oraz język edukacji globalnej
• prezentację wybranych gier i zabaw o tematyce edukacji globalnej, które można wykorzystać podczas zajęć

Drugie szkolenie obejmowało m.in.:
• Cele Zrównoważonego Rozwoju – jak świat staje się lepszy
• prezentację teatrzyku kamishibai – jego historię, zasady opowiadania i pokazywania
• praktyczne zapoznanie z materiałami edukacyjnymi z wybranych pakietów edukacyjnych
• podsumowanie wyników badań na temat edukacji globalnej w edukacji szkolnej i podręcznikach
• porady gdzie szukać pomysłów na edukację globalną

Projekt „Źródła skutecznej edukacji globalnej” był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w latach 2018-2020.

Justyna Glinkowska

Niepodległość nie narodziła się nagle w 1918 roku. Był to proces zapoczątkowany znacznie wcześniej i trwał przez początek lat dwudziestych. Utrwalona w świadomości Polaków, boleśnie odebrana w 1939 roku stała się imperatywem dla istnienia państwa polskiego w najtrudniejszych choćby warunkach.

Oprócz radosnych rocznic początków odzyskania niepodległości świętujemy również te, skryte za mrokiem przełomu lat trzydziestych, czterdziestych i pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Szczególnie przywołujemy wspomnienia o Polskim Państwie Podziemnym, o dalszych losach jego przedstawicieli i współczesnych działaniach różnych instytucji próbujących tę trudną problematykę przybliżyć uczniom.

Siódmego lutego WODN w Sieradzu zorganizował po raz kolejny seminarium dla nauczycieli historii: „Prezentacja materiałów dydaktycznych przygotowanych przez IPN” włączając się po raz kolejny w ciąg obchodów odzyskania niepodległości jak i wybuchu II wojny światowej. W czasie zajęć zaprezentowano grę dla uczniów „Polskie Państwo Podziemne”, gotowe do prezentacji w szkole plakaty żołnierzy wyklętych, zakładki o tematyce historycznej do wykorzystania w czasie organizowanych gier i konkursów, a także okolicznościowo wydany ostatni rozkaz Komendanta Głównego Armii Krajowej.

Nauczyciele zostali zapoznani z ofertą Biura Edukacji IPN. Ciekawą propozycją są: „Patroni naszych ulic”, wystawy elementarne do pobrania np.: „Polskie Państwo Podziemne”, a także wiele cyfrowych publikacji w dziale „Przystanek historia”.Zajęcia poprowadził nasz wielokrotny gość pan Artur Ossowski – Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi.

Nauczyciele obecni na spotkaniu otrzymali grę wspomnianą dydaktyczną oraz plakaty, oraz inne przydatne na lekcjach historii materiały.

Janusz Jasiński

Co najwyżej tik taka, na osobności, za konkret – tako rzecze prof. Jacek Pyżalski na konferencji 12 grudnia br. „Kompetencje nauczyciela we współczesnej edukacji”. To ma być sposób na ucznia, który każdego dnia daje popalić i do wiwatu, a razu pewnego zechce mu się być do rany przyłóż; dał się przyłapać na byciu dobrym. Co ma zrobić wtedy nauczyciel? Zauważyć, pochwalić, nagrodzić, zachwycić się? Skomentować np.: – widzisz, jak chcesz, to możesz ? A może, za wszystkie tygodnie (miesiące) naszej udręki, uznać, że jedna jaskółka wiosny nie czyni? Ponoć, w wielu wypadkach, nad wyraz ludzkie zachowanie klasowej czarnej owcy skutkuje w wykonaniu nauczyciela realizacją przypowieści o synu marnotrawnym (Łk 15,11-32). Może nie organizuje on, w zamian za jednodniowy powrót ucznia do normalności, uczty powitalnej, ale jakąś gratyfikację na pewno. Nic to, że pozostali uczniowie zachodzą w głowę, o co tu biega? Oni całymi tygodniami zachowują się OK i nikt (nauczyciel) nie pieje z zachwytu.

I chodzi właśnie o to, przekonywał prof. Jacek Pyżalski, że nie należy czarnej owcy motywować (nagradzać) na forum i przesadnie. Koleżeństwo, przed którym odgrywał długie miesiące niezłe theatrum tylko czyha, żeby przygwoździć go z ironią: wymiękasz stary, pękasz, odpuszczasz (?) Dużo większą siłę rażenia mieć może na osobności wypowiedziana do klasowej zakały uwaga nauczyciela, że się zauważyło jej dobre zachowanie (detalicznie konkretne) i że jest nam z tego powodu OK. Czy zaraz potem nastąpi trwała zmiana na dobre? Nie ma gwarancji. Pamiętajmy jednak, że zachowania uczniów to misterna konstrukcja psychologiczna i splot rozmaitych uwarunkowań i relacji.

Konferencja z prof. Jackiem Pyżalskim była zwieńczeniem naszej tegorocznej rozległej aktywności. Mamy nadzieję, że także w 2020 r. znajdziecie Państwo „coś” dla siebie w naszej ofercie szkoleniowej.

5 grudnia 2019 roku w Łodzi odbyła się konferencja, na której zostały wręczone Certyfikaty Wojewódzkiej Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie. Wspomniane wyróżnienie otrzymały placówki, które z wyjątkowym zaangażowaniem w nowatorski, atrakcyjny sposób wdrażały ideę zdrowego stylu życia, w całym środowisku szkolnym, przedszkolnym i lokalnym.

Bogaty dorobek oraz analiza efektów wynikających z realizacji projektów wpłynęły na możliwość przyznania w tym roku certyfikatów wybranym placówkom z wszystkich, pięciu Regionalnych Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie.

Z satysfakcją informujemy, iż w tym zaszczytnym gronie znalazły się dwie placówki z Sieradzkiej Regionalnej Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie:

1. Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Wł. Reymonta w Sieradzu,
2. Publiczne Przedszkole Nr 4 „Zaczarowana Kraina” w Zduńskiej Woli.

Twórcami sukcesów w wspomnianych placówkach byli wszyscy członkowie społeczności szkolnej i przedszkolnej, a w szczególności Dyrektorzy, Autorzy projektów, Koordynatorzy oraz Członkowie Zespołów ds. Promocji Zdrowia.

Z okazji uzyskania Wojewódzkich Certyfikatów Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie składamy Państwu serdeczne gratulacje i życzymy, kolejnych sukcesów w propagowaniu idei zdrowego stylu życia.

Violetta Florkiewicz


W życiu instytucji ważne są chwile, które mają moc tworzenia jej historii. Mają zgoła mitotwórczą wartość organizacji zbiorowej pamięci i po latach są wykorzystywane przy fetowaniu jubileuszy. Powiedzieć, że dzieje WODN w Sieradzu datują się do i od spotkania z Szymonem Hołownią, to oczywiście przesada. Jednak 26 listopada 2019 r. zapisze się w annałach. Wtedy spotkaliśmy się z mądrym człowiekiem. Gdy mówił o jałmużniku papieskim Konradzie Krajewskim – mój przyjaciel – to nikt ze zgromadzonych nie wątpił w prawdziwość tych słów. Także wtedy, gdy tym mianem określał niektórych członków Episkopatu Polski.

Szukaliśmy dobrego pomysłu na propagowanie szkolnego wolontariatu. Świadectwo człowieka, który posiada wieloletnie doświadczenie pracy na rzecz potrzebujących dzieci Afryki, działa w założonej przez siebie Fundacji Dobra Fabryka, angażuje się w zbiórkę pieniędzy na telefon zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, jest mocnym przekazem. Jest absolutnie wiarygodnym świadectwem chrześcijańskiej miłości bliźniego i zatroskania o los planety.

Życie marzeń… to tytuł projektu realizowanego w naszym WODN przy wsparciu finansowym programu mikrograntów „Łódzkie na plus”. Oprócz warsztatów, kluczowym jego elementem było właśnie przesłanie Szymona Hołowni. Nie można być przeciw złu, trzeba być za dobrem. Można robić akcję raz na rok, ale dzieci nie jedzą raz w roku. Ty, każdy z nas, porusza dżojstikami tego świata. To raptem kilka z wielu mądrości, którymi uraczył zebranych gość.

https://www.dobrafabryka.pl/
https://www.fundacjakasisi.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szymon_Ho%C5%82ownia

13 listopada mieliśmy przyjemność pracować, bawiąc się, pod okiem pani Justyny Stencel nauczycielki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu. W ramach Akademii Wychowawców pani Justyna dzieliła się z zebranymi osobami swoim doświadczeniem trenera sensoplastyki. W przygotowanej przestrzeni, wykorzystując jedynie bezpieczne produkty spożywcze, doświadczaliśmy, jak rozwijać potencjał zabawowy i poznawczy dziecka, jak się zachowywać, by w sytuacjach edukacyjnych zwyciężała dziecięca ciekawość. Dając sobie czas i przestrzeń, cała grupa, bardzo zróżnicowana wiekowo, doskonale się bawiła.

„Doświadczenia fizyczne dla najmłodszych” – to nowa propozycja warsztatów dla nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych oraz wszystkich zainteresowanych osób, którzy w atrakcyjny sposób, przez eksperyment i zabawę, chcą z dziećmi odkrywać świat. Dorośli też się świetnie bawią! Poniżej migawki z zajęć, które już się odbyły w Oddziale WODN w Wieluniu. Kolejne edycje odbędą się w Sieradzu.

Copyright 2020 WODN w Sieradzu