98-200 Sieradz,
ul. 3 Maja 7

WODN w Sieradzu - Ogłoszenia

WODN w Sieradzu
Odsłony: 360

Zapraszamy na Sieradzki Maraton Filmowy "Sieradz Movie" to 4 dni projekcji, spotkań i warsztatów. Celem maratonu jest przede wszystkim otwarcie dzieci, młodzieży i wszystkich wpływających na ich edukację, na oświatowy charakter filmów - szczególnie tych, które wychodzą poza rozrywkowy charakter i łączą w sobie również walory edukacyjne, poruszają istotne społecznie tematy i uwrażliwiają.

Tym razem Sieradz mówi... o znaczeniu edukacji w rozwoju człowieka, o jego drodze do spełniania marzeń i konsekwencji podejmowanych wyborów, o ekologii, niepełnosprawności, uchodźcach, historii II wojny światowej czy historii kobiet opowiadanej doświadczeniem 2000 mieszkanek 50 krajów na świecie. Sieradz Movie to również zaproszenie dla rodziców z najmłodszymi do kina. Kina, które oprócz komercyjnych opowieści ma także dla najmłodszych ciekawe, zaangażowane projekcje.
W czwartek (godz. 9:00 i 11:00) najmłodsi spotkają się z filmem "Binti". To nieustraszona, 10-letnia imigrantka, której marzeniem jest bycie słynną vlogerką, jednak codzienność przynosi coraz więcej wyzwań. Kiedy zaprzyjaźnia się z miłośnikiem natury Eliasem oraz jego rodziną, sprawy przybierają nieoczekiwany obrót. Czy można powierzyć wszystko sile Internetu? Nieustraszona Binti prowadzi vloga i marzy o rozgłosie. Nie wszystko jednak układa się po jej myśli – Binti i jej tata muszą z dnia na dzień opuścić swój dom. Ponieważ przebywają w Belgii nielegalnie, szukają niecodziennych rozwiązań. Schronienie znajdują u zaangażowanego w ratowanie zagrożonych gatunków Eliasa oraz jego kreatywnej mamy. Mimo ogromnych różnic charakterów szybko się zaprzyjaźniają, łączy ich wspólny cel! Binti, wykorzystując moc Internetu, pomaga Eliasowi nagłośnić akcję ratowania jego ukochanych zwierząt – okapi. Tarapaty Binti nie mają końca, ale Elias bez zastanowienia zawsze staje w obronie przyjaciółki. Tylko czy to wystarczy? Jaki los czeka Binti oraz jej tatę?

O godzinie 18:00 zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Figurą. Aktorka opowie o swojej drodze aktorskiej i pracy nad filmem „Ga, Ga: chwała bohaterom”. Ten film będzie można obejrzeć tuż po spotkaniu z aktorką. Sieradzkie Centrum Kultury, Fundacja Miasto Kultury oraz Fundacja Rozwoju Tak Czy Owak przy udziale wielu zaangażowanych instytucji zaprasza na wyjątkowe wydarzenie. W czwartek w Teatrze Miejskim odbędzie się spotkanie z Katarzyną Figurą w ramach sieradzkiego Maratonu Filmowego i projektu „Orbitowanie z Lemem”. Spotkanie z Katarzyną Figurą i filmem „Ga, Ga: chwała bohaterom” to sieradzki ukłon w stronę 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema. Aktorka, która w filmie wcieliła się w rolę Once opowie nie tylko o pracy nad filmem, ale również o swojej 45-letniej drodze jaką przebyła na aktorskim szlaku, od momentu debiutu w filmie „Zaginął pies”. O tym jak, jako dziecko stawiała swoje pierwsze kroki przed kamerą, o spełnianiu nastoletnich marzeń i ich wpływie na dorosłe wybory filmowe, aktorka opowie w czwartek 30 września o godzinie 18:00. Po spotkaniu odbędzie się projekcja filmu „Ga, Ga: chwała bohaterom”. To również prawdziwa uczta dla miłośników kina i przegląd kunsztu aktorskiego najważniejszych polskich aktorów, na łódzkim Bronisławie Wrocławskim zaczynając przez Trelę, Dykiel, Nowickiego, Kutę, Kownacką, Bistę, Olbrychskiego na Stuhrze kończąc. Świetnych aktorów, występujących w tym „kosmicznym” filmie można wymieniać jeszcze długo.

Piątek 01.10.2021 Poranne seanse dla młodzieży to dwa głośne i nowe filmy - rezerwacje. Godz. 9:00 „Antybohater” to film trzymający w fotelu kinowym od pierwszych do ostatnich chwil. Michał jest wielokrotnym mistrzem Polski w narciarstwie alpejskim osób niepełnosprawnych. Zarówno jego ręce, jak i nogi nie wykształciły się w pełni. Z powodu kradzieży skuterów i samochodu, oskarżony, traci miejsce w Narodowej Kadrze Polski. Tym samym kariera Michała, planowany start w zimowej olimpiadzie, stanęły pod znakiem zapytania. Młody sportowiec otrzymuje jednak ostatnią szansę na powrót do kadry. Czy uda mu się przezwyciężyć słabości i wyrwać się ze środowiska, które sprowadziło go na krawędź przepaści? To ta walka okaże się dla niego najtrudniejszym wyzwaniem.

 

Godz. 11:00 „Jestem Greta”. To film podróż. Przez kontynenty, oceany, pałace prezydenckie, ulice, kongresy i spotkania na szczytach. Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do dramatycznej morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, żeby zabrać głos podczas szczytu klimatycznego. Reżyser, zafascynowany jej szczerością i charyzmą, od początku towarzyszył jej z kamerą, próbując uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni. Obserwujemy, jak najpierw nieśmiała i niezauważana nastolatka, z czasem skupia na sobie coraz więcej uwagi i jak zmusza polityków do zmiany myślenia o zmianach klimatycznych i inspiruje innych aktywistów do podejmowania podobnych działań na całym świecie w ramach ruchu #FridaysForFuture. W miarę, jak jej działania nabierają rozgłosu, pojawiają się również groźby i ataki ze strony tych, którzy zaprzeczają kryzysowi klimatycznemu. Gretę krytykują m.in. Władimir Putin, Donald Trump, czy Jair Bolsonaro, który nazywa ją "bachorem". Film kończy się na szczycie klimatycznym w 2019 roku, podczas którego zgromadził się tłum ludzi popierających Gretę i jej walkę o ochronę klimatu. Gdy dziennikarz zapytał ją o powód tych zgromadzeń, odpowiedziała: "Ci ludzie są tu dla siebie i dla wszystkich". Czy Greta poradziła sobie z chorobą, własnymi ograniczeniami, hejtem i presją otoczenia? Czego chce i skąd wzięła się jej konsekwentna postawa? W ramach II dnia maratonu odbędą się również warsztaty autorskie z Rafałem Baszczyńskim – młodym aktorem z Sieradza, który porzucił pewną przyszłość w naszym mieście by podążać za swoimi marzeniami. Jak wygląda jego droga? Dokąd go zaprowadziła i czy w Sieradzu można marzyć? Na te pytania będziemy poszukiwali odpowiedzi wspólnie z Rafałem Baszczyńskim.

 

Godzina 16:00 - wstęp wolny Alfabet. To film dla wszystkich, którzy nie zatracili w sobie kreatywnego i krytycznego postrzegania rzeczywistości. Dla uczniów, nauczycieli, dyrektorów, rodziców. Jak pisze w swojej recenzji Anna Bielak reżyser filmu podniósł rękę na poddany unifikacji, międzynarodowy system edukacji. Słowami naukowca Kena Robinsona przekonuje, że systematycznie i bezmyślnie niszczymy w sobie wyobraźnię i kreatywność. Badania sugerują, że dziewięćdziesiąt osiem procent kilkulatków to potencjalni geniusze, którzy sukcesywnie zatracają swoje zdolności w szkole. "Dzieci są jak latawce – niby wzlatują pod niebiosa, ale w istocie są trzymane na sznurku przez dorosłych", komentuje chiński badacz Yang Dongping. Nie ma wolnego lotu, tak jak nie ma wolności wyboru. Dzieci są uczone, że na każde pytanie jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź, a potem testowane z umiejętności dokonywania właściwych wyborów. Samo testowanie zdążyło się już zresztą stać biznesem. Presja i rywalizacja od dawna jest metodą. Edukowanie coraz rzadziej wiąże się z realnym rozwojem; coraz częściej ma na celu stworzenie mas dobrze zarabiających i przyuczonych do regularnej konsumpcji. Zajadania frustracji i zapijania lęków. "To ludzie, którzy zwyciężają na starcie, ale odnoszą porażkę na mecie" – mówi o młodych pokoleniach jeden z ekspertów. Na pewno nie wszyscy zaakceptują jego gest, ale czy muszą? Przecież nie chodzi nam tu ani o standaryzację ocen i opinii, ani o unifikację życiowych i kinowych doświadczeń…„

 

Sobota 02.10.2021 Godzina 16:00. - wstęp wolny Rodzinna uczta dla najmłodszych. Seans dla rodziców i dzieci mniej więcej od 6 do 12 roku życia. Projekcja filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” poprzedzona będzie warsztatami i badaniami potrzeb kulturowych sieradzkich rodzin. Ale przede wszystkim to okazja to pokazania rodzicom jaki wpływ na rozwój dziecka ma wspólny udział młodych ludzi i rodziców w edukacji kulturowej. Na młodych detektywów znowu czekają nie lada wyzwania! Tym razem Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai stanie przed trudnym zadaniem pojmania rabusia pociągów. Czy uda im się rozwikłać zagadkę przed kolejną kradzieżą, mimo że ich Biuro zostaje zamknięte? Nowa zagadka zmusza nieustraszonych detektywów do zmierzenia się nie tylko z tajemniczym rabusiem pociągów. Lokalna policja zamyka Biuro, jednak to nie powstrzymuje Lassego i Mai, którzy włączają się w poszukiwania złodzieja. Zbierają dowody, analizują fakty, lecz podejrzanych robi się coraz więcej. Do miasteczka zbliża się kolejny transport dużej sumy pieniędzy. Czy rabuś znów się pojawi? Czy uda się przyłapać złoczyńcę na gorącym uczynku? Finał sprawy jak zwykle okaże się zaskakujący!

 

Godzina 18:00 wstęp wolny „Kobieta” – tym razem seans skierowany do dojrzałego młodego odbiorcy. Zarówno dorosłego, ale przede wszystkim uczniów szkół ponadpodstawowych. To jeden z najbardziej wymownych filmów maratonu filmowego w Sieradzu. Doskonały obraz na początek drogi na jaką wchodzą młodzi ludzie. Co to znaczy być kobietą? 2000 kobiet z 50 różnych krajów świata dzieli się przed kamerą swoimi historiami i opowiada o własnych doświadczeniach: od tych najbardziej intymnych aż po kulturowe. Dotykają przy tym szerokiej gamy problemów: seksualności, małżeństwa, macierzyństwa, przemocy domowej, gwałtu, wolności, zniewolenia, niezależności finansowej, wizerunku ciała, starości, miłości, złości i mądrości. Pomimo przeciwności losu, a czasami tragedii, jakie przeszły, wszystkie wyglądają promiennie, ponieważ w końcu mają szansę wyrazić siebie. Niezależnie od tego skąd pochodzą i ile mają lat, ich doświadczenia rezonują ze sobą, nabierając uniwersalnego znaczenia. W ten sposób powstaje intymny i emocjonalny portret kobiet, które stanowią połowę ludzkości na Ziemi, a mimo to nadal poddawane są przemocy i niesprawiedliwości. To również pean na rzecz ich wewnętrznej siły, odporności, zdolności do przeciwstawiania się przeciwnościom losu i pozytywnej zmiany świata pomimo trudności, jakie napotykają. W erze po #meetoo to również interesujące spojrzenie na rolę i znaczenie kobiet oraz ich postrzeganie świata.

 

Niedziela 3.10.2021 Godz. 16:00 „Polański. Horowitz. Hometown.” Tym razem, wspólnie z twórcami filmu, zabieramy wszystkich na wyjątkową lekcję historii. Gdzie śmiech łączy się ze łzami, gdzie dystans do II wojny światowej i jej doświadczeń miesza się z dramatycznymi wspomnieniami. Roman Polański i Ryszard Horowitzprzyjechali do Polski, by podzielić się swoimi najbardziej osobistymi wspomnieniami z okresu ich dzieciństwa i młodości. Podczas spaceru po Krakowie wracają do wspomnień, także tych bolesnych z okresu Holocaustu, kiedy poznali się w utworzonym przez nazistów getcie. Opowiadają, jak udało im się przeżyć - gdy, jako dziecko, kilkuletni Horowitz został wpisany na "Listę Schindlera", a Polańskiego ukryła biedna chłopska rodzina. Bohaterowie odwiedzają miejsca, gdzie po wojnie po raz pierwszy spotkali się ze swoimi rodzinami. Wspominają czas, kiedy wspólnie żyli w jednym mieszkaniu w kilkanaście osób licząc na to, że kolejnego dnia dołączy do nich następny "ocalony" członek rodziny lub przyjaciel. Choć byli i są zupełnie różni, zawsze łączyła ich pasja. Wspólnie chodzili na wagary do kina, wywoływali pierwsze fotografie i fascynowali się sztuką, która pozwalała zatrzymać chwilę na dłużej. W szarej, komunistycznej Polsce, wbrew woli władz, uczyli się o wielkich artystach, zakochali się w jazzie i zaczęli snuć plany o wyjeździe na Zachód.

Kategoria: