Klasowy e-book

Gdy dzieci się nudzą , a nauczycielom wyczerpują się pomysły… proponuję stworzyć klasowego e-booka albo grupowy e-album za pomocą aplikacji Story Jumper ( http://www.storyjumper.com), umożliwiającej tworzenie i udostępnianie e-książeczek.

Może to być ciekawa forma prezentacji wszystkich prac dzieci na zadany temat, podsumowanie pewnego etapu (np. „Zdarzyło się w maju 2020”) czy działu tematycznego (np.”Zwierzęta i rośliny naszych łąk”). To również kreatywny sposób promowania umiejętności czytania i pisania.

E-książka może zawierać antologię wierszy czy zbiór opowiadań, z których każde zapisuje i ilustruje jeden młody autor. Pary, zespoły, czy cała klasa może stworzyć swoją, niepowtarzalną książkę, wymyślając wspólną historię, nadając jej tytuł, projektując stronę tytułową, ilustrując (rysunkowo, fotograficznie, graficznie), ozdabiając. Przy takim projekcie dzieci mogą mieć wyznaczone przez nauczyciela funkcje, a może ….a raczej …same mogą wybrać zadanie, które chętnie wykonają. Zapewne wokół poszczególnych tematów (zwierzęta, księżniczki, konstrukcje Lego, minecraft, moda) samoistnie powstaną „zespoły redakcyjne”.

E-książeczka wykonana specjalnie dla Kogoś – ulubionego kolegi, ukochanej Pani, chorej koleżanki – może być wspaniałym prezentem, dowodem pamięci, niebanalnym pozdrowieniem. Fotografie prac plastycznych, zdjęcia ukazujące działania dzieci w domu podczas kwarantanny czy dziecięce teksty i wiersze można zebrać w jednym albumie, dokumentującym czy raczej upamiętniającym czas uczenia się na odległość. Może kwarantannowa e-kronika klasowa?

Nauczyciele i starsi uczniowie poradzą sobie z prostą w obsłudze aplikacją. Korzystając z wybranych szablonów dodajemy postaci, tekst, wstawiamy własne obrazki czy fotografie opisując naszą historyjkę albo korzystamy z bogatej galerii ilustracji Story Jumper’a. Na zakończenie tworzymy okładkę i zapisujemy pracę. I jesteśmy autorami e-booka! Taką publikację można łatwo udostępniać na stronie internetowej przedszkola czy szkoły. A kiedyś, w normalnym czasie, nawet wydać! I zaprosić inną klasę na spotkanie autorskie! StoryJumper posiada zakładkę Przewodnik dla nauczyciela, w którym są instrukcje i podpowiedzi w języku polskim. Polecam.

przykładowa książeczka: https://www.storyjumper.com/book/read/82417545/THE-INVISIBLE-DUDE
(a w mojej sieci o tym trochę inaczej... w "e-book? a jak?" – zapraszam)

Kamila Wolska