Zdalne nauczanie – odyseja kosmiczna
Kontakt
tel. 43 822 36 91
email: wodn@wodnsieradz.edu.pl adres: Sieradz, ul. 3 Maja 7

WODN w Sieradzu

 • 1 WODN w Sieradzu

  Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli działającą na terenie województwa łódzkiego i funkcjonuje od 1989 roku. Organem prowadzącym WODN jest Samorząd Województwa Łódzkiego. Celem naszej działalności jest wspomaganie jakości pracy szkół oraz pomoc nauczycielom w pracy dydaktyczno - wychowawczej.
  Zapraszamy
 • 2 Nasze działania

  Działania, które podejmujemy umożliwiają nauczycielom doskonalenie i zdobywanie nowych kompetencji, wymianę doświadczeń pedagogicznych, inspirują twórczo poszukiwania oraz przyczyniają się do podnoszenia jakości pracy placówek oświatowych. Nasza praca opiera się na poczuciu odpowiedzialności i na partnerskim współdziałaniu, zaspokaja ambicje zawodowe, daje satysfakcję oraz umożliwia rozwój osobisty.
  Zapraszamy
 • 3 Nasza propozycja

  Chcielibyśmy, aby udział w proponowanych przez nas formach doskonalenia umożliwiał Państwu poszerzanie własnej świadomości zawodowej. Jesteśmy przekonani, że aktualna oferta zaspokoi oczekiwania środowiska oświatowego oraz sprosta wymogom dynamicznej rzeczywistości szkolnej, spotykając się z życzliwym odbiorem wyrażającym się udziałem w wybranych formach doskonalenia.
  Zapraszamy
 • 4 The Regional Teacher Training Centre in Sieradz

  The Regional Teacher Training Centre in Sieradz is a public institution which has been advising teachers in the Lodz region since 1989. Our aim is to support the quality of work in schools and help teachers in their work in the classroom. We enable the development and acquisition of new competences by the exchange of experiences, locally as well as with foreign partners, in order to inspire creative exploration.
  Welcome
 • 5 The Regional Teacher Training Centre in Sieradz

  Our work, based on a sense of responsibility and cooperation, gives satisfaction and enables personal development. Since 1st September 2014 we have been operating in two locations: Teacher Training Centre in Sieradz and our institution’s local branch in Wieluń.
  Welcome

Platformy

Nasz Facebook

Nasze szkolenia - kalendarz

Poprzedni miesiąc Październik 2020 Następny miesiąc
N P W Ś C Pt S
week 40 1 2 3
week 41 4 5 6 7 8 9 10
week 42 11 12 13 14 15 16 17
week 43 18 19 20 21 22 23 24
week 44 25 26 27 28 29 30 31

Klauzula informacyjna

Zdrowie psychiczne naszych dzieci jest ważniejsze niż ich wyniki w szkole. Takiej treści post krąży po internecie pośród tysięcy innych – okolicznościowych. Okoliczność to zdalna szkoła, której kilkanaście milionów Polek i Polaków doświadcza od trzech tygodni, jak kraj długi i szeroki. Trudno powiedzieć, kto najboleśniej. Chyba jednak my, nauczyciele. Bo to nam kazano, ale także z własnego, niewypalonego poczucia misji zobowiązaliśmy się, zbudować rakietę i polecieć w kosmos. Elon Musk i NASA mieli na przygotowania wiele lat. My z projektem podboju kosmosu ruszyliśmy 16 marca 2020 r. a już 23 marca weszliśmy na orbitę okołoziemską. Tylko co jakiś czas daje się słyszeć: Houston, we have a problem. Dlatego post winien brzmieć: Zdrowie psychiczne naszych dzieci, nauczycieli naszych dzieci, jest ważniejsze niż ich wyniki w szkole. Nie ma w tym sformułowaniu niedorzeczności. Od lat utrwaliło się, że szkoła stoi wynikami nauczycieli. Mierzenia jakości, ewaluacje, pomiary, rankingi, tendencje, dotacje, progresja skoncentrowane na nauczycielach – jak ogar na zającu, były i są tego dowodem.

Więc choć czas teraz dość podły, spróbujmy pomyśleć, co dobrego z niego przyjść może, gdy zaraza odstąpi. Jak szybko wrócimy ze stanu nieważkości na ziemię, czyli do szkolnej rzeczywistości (mizerii)? Trzeba nadmienić, że nauczycielski stan nieważkości to nie jest haj po gandzi. My z każdym dniem pewniej się czujemy; żywioł zdalnej edukacji roztropnie czynimy sobie poddanym, i co raz śmielej go eksplorujemy.

Zatem, co obecna sytuacja spowoduje w fundamentach ustroju szkolnego? Jak przewartościuje sposób patrzenia nas nauczycieli na podstawę programową kształcenia, realizowane programy nauczania oraz organizację procesu dydaktyczno-wychowawczego? Czy i w jaki sposób zrewiduje ocenianie szkolne jako bezsensowną stopniozę? Może odeśle do lamusa podręczniki szkolne i, zdawać się może, nieśmiertelne karty pracy wraz z zeszytami ćwiczeń? A jeśli utrwali się w nauczycielskich głowach przekonanie, że w internetach jest tyle wiedzy, że edukacja szkolna powinna być (pokrótce) miejscem identyfikowania i rozwijania dociekliwości poznawczej uczniów i sposobieniem do samodzielności? A co z rodzicami, gdy my i Oni, utwierdzimy się w przekonaniu, że dobrze nam w symbiotycznej relacji, i w gruncie rzeczy realizujemy te same cele? A po obu stronach barykady nie ma gorszego sortu. Może wreszcie zdobędziemy się na odwagę, by w swoich środowiskach, tych spośród nas, którzy w misji kosmicznej (pardon: edukacyjnej) kompromitują nasz zawód obdarzyć ostracyzmem? O egzaminach zewnętrznych raczej cichosza. Jeśli już, to dywaguje się – będą czy nie. To może niech tak zostanie. Gdy nastaną spokojne czasy, już nie uczmy pod egzaminy, nie tłuczmy dziesiątek arkuszy, gdyż od mieszania herbata nie jest słodsza? Bądźmy partnerami dla naszych uczniów w poznawaniu, w pokorze, fantastycznego świata. Świata, który – jak mu się zechce – jednym wirusem może nas odesłać do kąta.

Konkluzja: (trochę) bójcie się organy prowadzące i nadzoru – bo kto wyruszył na podbój kosmosu i widział ziemię z oddali, nie jest już takim samym człowiekiem jak przedtem. Jest mniej lękliwy, dostał nowy impuls rozwojowy. Daje radę. I mu się po prostu należy.

Olgierd Neyman

wersja do druku

Współpraca

BIP

Licznik odwiedzin

1323489
DzisiajDzisiaj361
WczorajWczoraj661
W tym tygodniuW tym tygodniu1022
W tym miesiącuW tym miesiącu9439
RazemRazem1323489
Mój adres IP 34.200.226.179
UNITED STATES
US

This page uses the IP-to-Country Database provided by WebHosting.Info (http://www.webhosting.info), available from http://ip-to-country.webhosting.info

Copyright 2020 WODN w Sieradzu