Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu

Dźwiękowe opinie, porady i oceny na temat zdalnego nauczania

100-lecie niepodległości

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu – pamiętaj jaki pokój może być w ciszy. (pierwsze zdanie z Desideraty)

W czasie pandemii koronawirusa zachowajmy spokój i zdrowy rozsądek. Spokój pozwoli nam zachowywać się rozsądnie, czyli skierować myśli i działania na te obszary naszej aktywności, na które mamy wpływ. Pozwolę sobie nam wszystkim przypomnieć sprawdzone sposoby stosowane przez ludzi od wieków w różnych trudnych doświadczeniach, których co jakiś czas doświadczamy. Wszystkim nam wiadomo, ze pogoda ducha pozwala człowiekowi przetrwać trudności, których w życiu doznaje, zatem zadbajmy również o stan naszego ducha. Muzyka uspokaja nerwy i łagodzi obyczaje, to wiemy od zawsze, słuchajmy więc takich utworów i dźwięków, które kojąco wpływają na nasz umysł, emocje i ducha. Warto sięgnąć też po lekturę, która wpłynie kojąco na umysł i duszę, czytajmy dzieciom i sami również wzmacniajmy się literaturą. Pozostając w naszych domach, przez czas dłuższy niż do tej pory, może warto zaplanować wspólne aktywności, wspólny relaks i odpoczynek, wspólne zabawy i gry, może warto porozmawiać ze swoimi bliskimi o tym, na co wcześniej brakowało czasu.

Każdy z nas ma swoje sprawdzone sposoby zachowania dobrej kondycji ciała, emocji, umysłu i ducha – korzystajmy z tego, teraz właśnie jest czas byśmy mogli dla siebie i dla naszych bliskich zrobić wszystko, to na co mamy wpływ, by przeżyć ten czas najlepiej jak można.

Chroniąc się przed zakażeniem stosujmy zalecenia WHO:

Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody. Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Masz objawy i wróciłeś z regionu, w którym występuje koronawirus?

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z kraju, w którym występuje koronawirus i masz takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności, lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie:
- bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Masz objawy, ale nie byłeś w kraju, w którym występuje koronawirus i nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną?
Stosuj podstawowe zasady ochrony, gdy kaszlesz i kichasz, oraz higieny rąk. Pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia.

W tym tygodniuW tym tygodniu2226
W tym miesiącuW tym miesiącu1524
RazemRazem1268450
Mój adres IP 3.214.184.223